Halife ve Ağlayan Çocuk

Halife ve Ağlayan Çocuk

Ticaret kervanı gelip Medine yakınlarına konmuştu. Onlara bir zarar gelmesin diye yanına Abdurrahman bin Avf Hazretlerini alıp gece etrafı kolaçan eden ikinci halife Halife Ömer (r.a.) hazretleri, bir ara şehir kenarında küçücük ve tavanı oldukç basık bir evden çocuk sesine benzer şekilde bir sesin yükseldiğini duydu, oraya doğru yaklaştıkça gelen senin ağlamakta olan bir çocuğa ait olduğunu anladı. Biraz durakladı, belki annesi çocuğu teskin eder de etrafı rahatsız etmesine engel olur, diye düşündü; ama nafile, çocuk bütün gücüyle ağlıyor ve çığlıklar atarak komşularının uykusunu kaçırıyordu. Hz. Ömer (r.a.) kapıya yaklaştı ve “Kadın! Çocuğuna sahip ol! Komşuları rahatsız ediyor” diye seslendi. Fakat çocuğun ağlaması kesilmedi, yine kadını uyardıysa da değişen bir şey olmadığını gördü. Bu kez daha hiddetli bir sesle: “Ey kadın! Çocuğunu sustursana, bu kaçıncı tenbih” demekten kendini alamadı. Kadın içeriden cevap verdi: “Çocuğu memeden kestim, bunun için susturamıyorum” “Peki neden memeden kestin? Bu gece onu emzirsen ne olur?” diye sorunca, kadın bu kez: “Emirelmü’minin Ömer, sütten kesilmeyen çocuklar için aylık vermiyor. Bu bakımdan ihtiyacım var, onun istihkakını alabilmem için herhalde sütten kesmem gerekiyor” deyince, Hazreti Ömer, bu konuda vermiş olduğu emrin isabetli olmadığını, belki bu yüzden birçok çocuğun öldüğünü ve çok kimsenin de rahatsız edildiğini anladı. İçin için üzülmeye başladı ve kendi kendine dedi ki: “Ya Ömer! Çok dikkatli olmalısın, verdiğin kararları iyice düşünmeli ve meydana getireceği sonucu önceden hesaba katmalısın. Kimbilir ne kadar masumun günahına girdin. Allah seni affetsin!”
Sonra kapıya tekrar yaklaştı ve kadına seslendi:
– Kadıncağız! Beni dinle: Ben Emirelmü’minin Ömer’im, yarından itibaren annesinden doğan her çocuk için aylık bağlayacağım. Bunun için müsterih ol ve çocuğunu daha fazla ağlamadan onu emzir!
Kadın bu güçlü sesin Ömer’e ait olduğunu derhal anladı ve:
– Allah Ömer’in mükafatını versin. O, geceyarıları uyumayıp Müslümanların derdiyle meşgul oluyor. Emrine itaat ediyorum, dedi ve çocuğunu emzirmeye başladı. Ağlama sesi derhal kesildi. Ortalıkta bir sükûnet hissedildi. Ömer, ticaret kervanını uzaktan kontrol etmeye koyuldu, sabah ezanı okununca, ayrılıp mescide gitti. İşte mesuliyet ağırlığını idrak eden devlet adamı…

Beğen  
Önceki Yazı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir