Çift Süren Arslan

Çift Süren Arslan

Zaman Ahmed Rufâî (k. s.) Hazretlerinin zamanıydı. Hazretin huzuruna bir kimse gelerek halini arzetti:
– Ya Şeyh! Benim öküzümü bir arslan yedi. Tarlam öylece kaldı. Tarlamı sürmem için bir çare bulur musunuz? dedi. Şeyh Hazretleri:
– O arslanı bana çağırın, buyurdu.
– Aman efendim, biz bir arslanı nasıl çağıralım, dedilerse de,
– Korkmayın, benim selâmımı söyleyin yeter. Size hiç bir zarar vermez, demesi üzerine gittiler. Dağda:
– Eeeey öküzü yiyen arslan! Seni Seyyid Ahmed Rufâî çağırıyor, diye bağırmaları üzerine bir arslan hızla gelmeye başladı. Ahmed Rufâî Hazretleri her ne kadar korkmamalarını söylemişse de, yine de korktular. Fakat arslan onlardan önce Ahmed Rufai’nin huzuruna varmıştı. Ahmed Rufâî Hazretleri arslana:
– Bu ne küstahlık, benim komşumun öküzünü yemeye nasıl cür’et ediyorsun? Hiç mi Allah’tan korkmuyorsun? diye arslana çıkıştı. Arslan lisana gelerek:
– Efendim, müsade buyurun anlatayım. Yedi gündür açtım. Sizin yüce affınıza sığınarak bu küstahlığı yaptım. Ne emrederseniz buyurun. Yalnız ne olur Hazret-i Muhammed hakkı için bana beddua etmeyin, dedi.
Ahmed Rufâî Hazretleri de, çiftçinin çiftini o öküz yerine sürmesi şartıyla affedeceğini söyledi. Arslan, o çiftçinin istediği kadar onun çiftini sürdü ve ondan sonra dağa çıktı.
Bu hale şaşmamak ve böyle şey olur mu dememek lâzım. Ahmed Rufâî Hazretleri’nin buna benzer daha başka halleri de vardır. Meselâ bir defasında, Peygamber Aleyhisselam’ın kabri şeriflerinden bir el çıkmış, o eli Ahmed Rufâî Hazretleri öpmüş ve bunu birçok kimse görmüştür. Bu ve buna benzer haller veliler için kolaydır.

Beğen  
Önceki Yazı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir