Hz. Ömer ve Namaz

Ateşgede, İranlı bir köle, Hz. Ömer Efendimizi namaz kılarken sırtından hançerlemişti. Namazını tamamlamak için belini doğrultmaya çalışıyordu. Yanındakiler, “Sen namaz kılamazsın.” dedikçe, o “namaz” diyor, Rabb’ine “namaz” diyerek yürüyordu. Kendini kaybetmeye başlamıştı. Adeta komaya girmişti. Uyandırmaya çalışıyorlar, bir türlü muvaffak olamıyorlardı.
Bir ara içeriye ashabın gençlerinden Misver İbn-i Mehrame girdi. “Emir-ül Mü’minin’i uyandıramıyoruz!” dediler. Yaşı gençti ama, Ömer’i çok iyi anlamıştı:
– Emir-ül Mü’minini namaza çağırın, dedi.
Birisi, ağzını kulağına doğru yaklaştırdı:
– Es salâh Ya Emir-ül Mü’minin,dedi. “Namaza ey mü’minlerin emiri!” diyordu.
Bıçak keser, ateş yakar, su ıslatır, Ömer namaza çağrılınca kalkardı. Uyuyan ve birkaç defa çağrıldıktan sonra “Geliyorum!” diyen bir insanın telaşıyla:
– Ha Allahi izen. “Tamam şimdi kalktım!” diyerek doğrulmaya çalıştı.

* * *

   Fethullah Gülen Hocaefendi, bu hadiseyi anlatıyor ve şöyle yorumluyordu. “Eğer sizde, Ömer vefat ettikten sonra sesinizi ona duyurabilecek ses olsaydı ve siz ona “Es salâh Ya Emir-ül Mü’minin” diye seslenseydiniz, toprağın altından, “Ha Allahi izen” diyerek doğrulduğunu görecektiniz.”
Hz. Ömer’deki namaz aşkı bu idi.

İlginizi Çekebilir

Camiye Meyhane

Bursa’daki Ulucâmi’yi yaptıran Yıldırım Bayezid’dir. Cami tamamlandığında, damadı olan tanınmış velilerden Emir Sultan Hazretleri’yle beraber …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir